Costa Blanca – popularne kurorty, atrakcje i piękna pogoda

Costa Blanca - słoneczne wybrzeże Hiszpanii

Hiszpania jest pełna miejsc niezwykłych, które są obowiązkową pozycją na mapie każdego podróżnika. Są w Hiszpanii również miejsca, w których podróżnicy zostają na dłużej, a często i na zawsze. To właśnie hiszpańskie wybrzeże Costa Blanca jest takim miejscem, które znaczna część Europejczyków traktuje jak drugi dom. W ninejszym artykule chcemy Wam przedstawić najważniejsze informacje o „Białym Wybrzeżu”.

Położenie, klimat i pogoda na wybrzeżu Costa Blanca

Mapa Costa Blanca

Costa Blanca to region Hiszpanii, znajdujący się w południowo-wschodniej części kraju. Rozciąga się od strony śródziemnomorskiej pomiędzy miastem Denia, aż do miejscowości Pilar de la Horadada, która leży na granicy z Murcją. Łącznie pas wybrzeża Costa Blanca liczy sobie aż 244 kilometry niezwykle urokliwych plaż, pięknych, monumentalnych klifów i urzekających swym pięknem zatok.

Pomimo tego, że region ten leży niezwykle blisko strefy równikowej, tutejszy klimat uznawany jest raczej za bardzo łagodny, biorąc pod uwagę oczywiście typowy klimat śródziemnomorski. Przez cały rok temperatura utrzymuje się tu mniej więcej w okolicach od 24 do 32°C, co jednak nie jest w żadnym stopniu uciążliwe ze względu na niski poziom wilgotności powietrza.

Według statystyk pogodowych pogoda Costa Blanca to przede wszystkim słoneczne dni. Według różnych modeli, aż 320 dni w roku to dni słońca. W czasie zimy temperatura rzadko nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a nocami poniżej 10. Jeśli dodać do tego temperaturę wody w sezonie letnim, która utrzymuje się na poziomie 25-26 stopni, otrzymuje się doskonałe miejsce nie tylko do spędzenia wakacji, ale również po prostu do życia.

Bardzo ważną zaletą wybrzeża Costa Blanca, jako miejsca do życia, jest zdrowe, czyste powietrze. Poniższa mapa przedstawia poziom zanieczyszczenia powietrza nad Europą w okresie zimowym.

Zrzut ekranu, źródło – mapa zanieczyszczenia powietrza w Europie: http://berkeleyearth.org/air-quality-real-time-map/

Nic zatem dziwnego, że WHO – Światowa Organizacja Zdrowia wybrała ten region, jako jedno z najbardziej sprzyjających życiu miejsc na ziemi. Costa Blanca zawdzięcza to miano zarówno zrównoważonej temperaturze, łagodnemu klimatowi, odpowiedniej wilgotności, dużemu nasłonecznieniu, a także wysokiej jakości powietrza .

Sprawdź loty na Costa Blanca

Costa Blanca na wakacje

Wakacje lubimy spędzać na różne sposoby – każdy ma swój ulubiony. Jednych interesuje beztroskie leżenie na plaży lub zwiedzanie w spokoju pobliskich miast i miasteczek, inni wolą wakacje spędzić w miejscu luksusowym, w którym doznają prawdziwego spokoju i komfortu, a jeszcze inni wakacje spędzają aktywnie, prowadząc bardzo zróżnicowane i intensywne nocne życie.

Problem jednak tkwi w tym, że ciężko jest pogodzić te wszystkie potrzeby w jednym miejscu. A jak się okazuje, Costa Balanca umożliwia realizacje wszystkich z nich.

Szukając miejsca luksusowego, najlepiej jest wybrać kurort nieco mniejszy i bardziej w zacisznym rejonie. Zdecydowanie polecić można urocze okolice zarówno na północ, jak i na południe od Alicante i Torrevieja, aż po Mar Menor.

Jeśli ktoś chciałby spędzić wakacje w tym rejonie małym kosztem, nie musi z góry zakładać, że będą one gorsze niż wakacje w bardziej zamożnych terenach. Na całym wybrzeżu tego regionu rozciągają się mniejsze miejscowości, które również posiadają wszystko to, co potrzebne jest do przyjemnego i niezapomnianego urlopu.

Warto tu chociażby wymienić miejscowość Benidorm, która krajobrazem odbiega od pozostałych miejscowości. Jest to miasto, którego linia brzegowa to plaże, tętniąca życiem promenada, za którą rozpoczynają się rzędy wysokich wieżowców – apartamentowców i hoteli.

Ciekawostka 1 – w Benidorm znajduje się najwyższy hotel w Europie.
Ciekawostka 2 – w brytyjskiej telewizji emitowany jest serial zatytuowany „Benidorm”. Jego formuła jest podobna do znanego w Polsce programu „Pamiętniki z wakacji”. Serial przedstawia wakacyjne historie brytyjskich turystów odwiedzających Benidorm.

Wiele jest takich osób, które za punkt honoru na wakacjach obierają sobie możliwie jak najwięcej nieprzespanych nocy. Czy imprezy i zabawy do białego rana to jednak jest coś, co można zrealizować w takim spokojnym regionie? Na pewno nie będzie potrzeby złapania promu na znajdującą się nieopodal Ibizę?

Oczywiście nie, ponieważ dwa miasta wyraźnie odstają na tle spokojnego charakteru całego regionu. Pierwsze z nich to wspomniane wcześniej Benidorm, które za sprawą przystępnych cen i bogatego życia nocnego przyciąga przede wszystkim młodych turystów, żyjących potrzebą intensywnej zabawy. Również Alicante powoli staje się imprezową stolicą Costa Blanca, gdzie imprezy w pobliskich klubach grają najlepsi DJ-e z całego świata.

Sporo atrakcji na wybrzeżu Costa Blanca znajdziesz poniżej:

Najpopularniejsze miejscowości na wybrzeżu Costa Blanca

Gdzie zatem wybrać się na wakacje w tym rejonie? Które miasto będzie najlepsze dla Ciebie?

Oto kilka miejscowości, które zdecydowanie warto zobaczyć:

Alicante – miasto historii i rozrywki

Costa Blanca - Alicante

Alicante to stolica Costa Blanca i jedno z największych miast regionu. Jest to miasto o wielu obliczach. Znajdziemy tu zarówno ślady Starożytnych Rzymian oraz wpływy arabskie, które przenikają się z elementami kultury chrześcijańskiej. W Alicante znajduje się przepiękny Zamek Świętej Barbary położony na skalnym wzgórzu w samym centrum miasta. Piękne plaże, promenady, bogate życie nocne – to wszystko przyciąga tutaj turystów z calego świata. Jest to również miasto studentów, którzy w roku akademickim zjeżdżają tutaj z okolicznych miejscowości.

Torrevieja i słone laguny

Costa Blanca - Torrevieja

Torrevieja znajduje się około godziny drogi samochodem od jednego z największych miast tego regionu, czyli Alicante. Torrevieja położona jest nad dwoma lagunami – słonymi jeziorami, które były głównym powodem założenia tu pierwszej osady. Miasto to może poszczycić się niezwykle zdrowym mikroklimatem, które swoje źródło bierze z dużych złóż soli znajdujących się w dwóch słonych lagunach położonych w samym środku miasta.

Benidorm – „Manhattan Morza Śródziemnego”

Costa Blanca - Benidorm

Benidorm ze względu na bardzo wysokie budynki, często nazywany jest Manhattanem Morza Śródziemnego. Wieżowce te idealnie wpasowują się w niezwykle piaszczyste plaże, którymi obdarzone jest całe wybrzeże tego miasta. Dodatkowym atutem jest niezwykle bogate życie nocne wśród pięknie zaprojektowanych i wykonanych pobliskich promenad;

Moraira – uroczy port rybacki

W Moraira znajdziemy bardzo malownicze i tętniące życiem centrum miasta, zogromną ilością butików, barów i restauracji. Wizytówką tego miejsca są z pewnością piękne plaże, które otaczane są spokojnymi zatoczkami i bardzo charakterystycznymi dla tego regionu Hiszpanii winnicami, rozsianymi po pobliskich wzgórzach.

Calpe – miasto ze skałą

Calpe – oprócz pięknego krajobrazu i urokliwych plaż miejscowość ta z pewnością wybija się pośród innych kurortów regionu ze względu na wchodzącą głęboko w morze skalistą górę, która znajduje się w centralnym miejscu tego miasta. Jest to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc całego Costa Blanca. Znajdujący się tam park krajobrazowy umożliwia samodzielną wędrówkę aż na sam szczyt, który położony jest ponad 330 metrów nad poziomem morza. Miejscowość ta słynie również z pięknej starówki, która bogata jest w pastelową kolorystykę. W centralny miejscu miasta znajduje się dawna forteca Plazza de la Villa, która do dziś przykuwa uwagę niesamowitym klimatem;

Javea – idealny mikroklimat

Costa Blanca - Javea

Javea — kolejne niezwykle interesujące miejsce w tym regionie. Miasto leży tuż u stóp Sierra de Mongó. Na pierwszy już rzut oka widać, że całe życia miasta skupia się przy wybrzeżu i przylegającej do niego starówki, w której centralnym budynkiem jest XIV-wieczny, obronny kościół, którego cechą charakterystyczną jest łączenie w sobie wielu stylów architektonicznych. Miasto głównie słynie z faktu, że uznawane jest za miejsce z jednym z najlepszych mikroklimatów na całej planecie. Średnia temperatura w miasteczku wynosi 24°C, natomiast zimą nie spada nigdy poniżej 18°C;

Altea – „białe miasto”

Costa Blanca - Altea

Altea — miejscowość, którą zachwyceni będą wszyscy miłośnicy plażowania na pełnym słońcu i szukający wytchnienia w krętych, ciasnych miejskich uliczkach, które obfitują w przytulne kawiarenki i zachwycające wyśmienitym jedzeniem restauracje;

Santa Pola – twierdza nie do zdobycia

Costa Blanca - Santa Pola

Santa Pola — miasto, które słynie ze swoje burzliwej historii. Jest ono bardzo mocno związane z działalnością piracką, z powodu bardzo blisko położonej niewielkiej wysepki Tabarca, która była piracką bazą wypadową.
Efektem tego jest wiele nawiązań do pirackiej przeszłości na każdym kroku, który stawia się w tym miasteczku. Szczególnie widoczne jest to w historii miasta i powstaniu na jego terenie ogromnego zamku El Castillo-Fortaleza, który powstał w XVI wieku, w celu ochrony hiszpańskiego wybrzeża przed tym niezwykle niebezpiecznym napastnikiem.

San Javier, La Manga i błotne kąpiele Mar Menor

Mar Menor (po polsku Morze Mniejsze) to laguna płytkiej i bardzo słonej wody odcięta od Morza Śródziemnego mierzeją La Manga. W miejscowości San Javier leżącej nad Mar Menor skosztujemy świeżych przysmaków Morza Śródziemnego. Tuż obok pięknych piaszczystych plaż znajdują się akweny, w których można zaczęrpnąć zdrowotnych kąpieli błotnych.

Więcej atrakcji na wybrzeżu Costa Blanca

Wakacje w Costa Blanca to jednak nie tylko plaża i imprezy do białego rana. Region ten obfituje w ogromne bogactwo różnorodnych atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć, choć w małym procencie, odwiedzając tą część Hiszpanii.

Oto niektóre atrakcje Costa Blanca, które polecamy:

Rejs na wyspę Tabarca – bazę wypadową piratów

Costa Blanca - wyspa Tabarka

Rejs na wyspę Tabarca — jest to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji z punktu widzenia turystycznego. W pobliżu wybrzeża znajduje się niewielkich rozmiarów wysepka licząca sobie powierzchnię zaledwie 0,3 km2, na której żyję kilkadziesiąt osób. Długa na niecałe dwa kilometry i szeroka na zaledwie 380 metrów, z racji swoich niewielkich rozmiarów wyklucza istnienie na jej powierzchni samochodów, a całą wyspę można swobodnie zwiedzić po prostu pieszo;

Ogród botaniczny w mieście Elche

Costa Blanca - Elche

Ogród botaniczny w mieście Elche — znajduje się w nim największy gaj palmowy w całej Europie. Rośnie w nim ponad pół miliona tego typu drzew. Oprócz tego spotkać tu można drzewka cytrynowe, pomarańczowe i granatowce. Historia tego obiektu sięga ponda 2 tysięcy lat i z tego powodu jest on wpisany na listę dziedzictwa UNESCO;

Czekoladowy szlak w Villajoyosa

Costa Blanca - Villajoyosa

Czekoladowy szlak w Villajoyosa — wakacje są od tego, aby dać sobie odpocząć, nawet od ścisłej diety. Taką filozofię wyznają twórcy tego szlaku, który rozciąga się pomiędzy trzema popularnymi fabrykami czekolady w Villajoyosa. Można w nich nie tylko poznać skrywane tajniki stuki przyrządzania pysznych łakoci, ale także osobiście ich spróbować;

Parki rozrywki i parki tematyczne

Parki rozrywki i parki tematyczne — wakacje to także typowa rozrywka, które z nawiązką są w stanie zapewnić rozsiane po całym regionie parki tematyczne i rozrywkowe. Warto tu wspomnieć, chociażby o Safari Aitana, AquaPark Ciudad Quesada, bardzo popularne wśród turystów Aqualandi, czy też Aqua Natura, Aquopolis Torrevieja i Terra Natura;

Fuentes de Algar – górskie baseny

Costa Blanca - Fuentes de Algar

Fuentes de Algar — są to naturalnie powstałe baseny górskie, które są rewelacyjną atrakcją dla całej rodziny. Wszyscy miłośnicy krajobrazów i dzikiej przyrody powinni szczególnie wybrać się w pobliże wodospadu Algara;

Guadalest – bajkowe miasteczko

Costa Blanca - Guadalest

Guadalest — jeśli wydaje ci się, że bajkowe krajobrazy to tylko rysunkowa fikcja, to zdecydowanie powinieneś odwiedzić to właśnie miasteczko. Leży ono w górzystej części Alicante, tuż nad niezwykłej urody szmaragdowym jeziorze. Miasteczko liczy sobie zaledwie około 200 mieszkańców, lecz znajdują się w nim niezwykłe osobliwości kulturalne, takie jak Muzeum Solniczek i Pieprzniczek. Dopełnieniem tej bajkowości jest zamek L’Alcazaiba, który znajduje się na pobliskiej górze i z którego rozciąga się niezwykle piękny widok zarówno na całe miasteczko, jak i na jezioro;

Benidorm – „europejski Nowy Jork”

Benidorm — choć miasto to jest wybierane głównie jako miejsce urlopu dla osób szukających mocnych, imprezowych wrażeń, to warto również przyjechać do niego za dnia, nawet mieszkając w miejscach nieco oddalonych. Dlaczego? Z powodu znajdującej się w nim architektury, a przede wszystkim z powodu ogromnych wieżowców, stojących tuż przy samej plaży, które powodują niezwykłe złudzenie bycia w samym Nowym Yorku.

Czy warto się wybrać?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: zdecydowanie tak! Costa Blanca obfituje w tak dużą różnorodność, a przy tym niezwykle sprzyjające warunki klimatyczne i piękne krajobrazy, że z pewnością miejsce to będzie doskonałym źródłem wypoczynku i niezwykłych wspomnień na bardzo długie lata.

Dla niektórych z Was Costa Blanca może okazać się drugim domem.

Zagłosuj!

22 punkty
Upvote Downvote

Total votes: 19

Upvotes: 17

Upvotes percentage: 89,473684%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 10,526316%

Zagłosuj!

22 punkty
Upvote Downvote

Total votes: 19

Upvotes: 17

Upvotes percentage: 89,473684%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 10,526316%