Torrevieja – 2 laguny, palmy, flamingi, zdrowy mikroklimat i co jeszcze?

Torrevieja - poznaj miasto lagun, soli i starej wieży

Szukasz miejsca, w którym praktycznie przez cały rok świeci słońce? Wakacje to dla ciebie nie tylko opalanie się na plaży, ale też piękne krajobrazy, bogate życie kulturalne, unikatowe muzea, ale także noce zabawy do białego rana? A może chciałbyś po prostu znaleźć się choć raz w życiu w miejscu, które jako jedyne na świecie położone jest pomiędzy dwoma przepięknymi słonymi lagunami? Zdecydowanie w takim wypadku polecamy miasto Torrevieja w Hiszpanii.

Atrakcje Torrevieja

Sama miejscowość Torrevieja oferuje wiele atrakcji wakacyjnych. Gdy znajdziemy się na początku promenady przy porcie, wszystko staje się jasne.

Po prawej widzimy wesołe miasteczko i niewielką alejkę targową z lokalnymi pamiątkami. W prawo możemy wejść na molo, z którego pięknie wygląda lokalna marina – port jachtowy.

Gdy pójdziemy w lewo, mamy do dyspozycji wszelkie restauracje, bary, sklepy, urocze zatoczki z małymi plażami oraz większą plażę miejską.

A to dopiero początek. Atrakcje Torrevieja to temat na odrębny artykuł, więc poniżej przedstawiamy tylko kilka atrakcji, na które możecie kupić bilety online.

Bilety na atrakcje w Torrevieja

Bilety na atrakcje w okolicy Torrevieja

Mapa Torrevieja

Torrevieja jest hiszpańskim miastem położonym w regionie Costa Blanca, nad samym Morzem Śródziemnym. W regionie, który dzięki swojemu położeniu geograficznemu i unikatowemu klimatowi, uznawane jest (red. przez Światową Organizację Zdrowia – WHO) za jedno z najlepszych miejsc do życia na ziemi. Zawdzięcza to miano również niezwykle przyjemnej temperaturze, która w zimie nie spada nigdy poniżej 15 stopni za dnia i 10 w nocy, a w lecie rzadko kiedy przekracza w ciągu 30 stopni.

Torrevieja - czyste morze
Morze w Torrevieja. Autor zdjęcia: Willian Justen de Vasconcellos (https://unsplash.com/@willianjusten)

I choć wartości te wydają się wysokimi temperaturami, to dzięki bardzo niskiej wilgotności nie jest to temperatura w żadnym wypadku dotkliwa i uciążliwa. Jak zatem widać pogoda w Torrevieja ma niezwykle blisko do opisu prawdziwego raju.

Torrevieja - prawdziwy raj?
Park palmowy w Torrevieja

Miasto Torrevieja znajduje się około 40 minut drogi od jednego z największych miast tego regionu, czyli Alicante. Torrevieja położona jest nad dwoma ogromnymi słonymi jeziorami, które swoją drogą były głównym powodem założenia tu pierwszej osady. Miasto to może poszczycić się niezwykłym, zdrowym mikroklimatem, którego zdrowe właściwości swoje źródło biorą m.in. z okolicznych, dużych złóż soli znajdujących się w dwóch słonych lagunach położonych w samym środku miasta.

Jeśli dodać do tego fakt, że przez ponad 300 dni w roku występuje tu piękna i słoneczna pogoda, otrzymuje się miejsce, które aż kusi do tego, żeby pozostać tu na znacznie dłużej niż tylko na kilkanaście dni wakacji.

Nieco historii

Jak łatwo się domyślić po zdobyciu wiedzy dotyczącej bliskiej obecności soli, historia miasta od zawsze blisko związana była właśnie z nią i oczywiście z morzem. Choć dziś miasto zachwyca swoją architekturą i niekiedy przepychem, to do roku 1802 była tu zaledwie jedna budowla, czyli wieża obserwacyjna, od której zresztą miasto posiada swoją nazwę. Torre vieja po polsku znaczny „stara wieża”.

Torrevieja - Stara Wieża
Zdjęcie własne: Torrevieja – Stara Wieża

Miasto oficjalnie na mapie pojawiło się w roku 1803, gdy król Carlosa IV zarządził z mocy dekretu przeniesienie tu królewskich solnisk. Od tego czasu miasto rozpoczęło swój dynamiczny rozkwit.

Torrevieja - miasto lagun i soli
Autor zdjęcia: Willian Justen de Vasconcellos (https://unsplash.com/@willianjusten)

Niestety w 1829 roku spotkała je ogromna tragedia w postaci silnego trzęsienia ziemi, w wyniku którego zniszczone zostały prawie wszystkie znajdujące się w mieście zabudowania. W wynik tej tragedii miasto musiało powstać właściwie od zera, przez co do dziś nie uchował się właściwie żaden zabytek z tamtych lat.

Dziś Torrevieja znana jest przede wszystkim z ogromnej produkcji soli, która plasuje miasto wśród europejskiej czołówki. I choć nie jest to typowe hiszpańskie miasto turystyczne, to mimo to odwiedza je ogromna rzesza turystów, głównie ze względu na znajdujące się w nim atrakcje oraz niezwykle interesujące krajobrazy kreowane przez dwie piękne słone laguny.

Torrevieja - słone laguny i produkcja soli
Autor zdjęcia: Willian Justen de Vasconcellos (https://unsplash.com/@willianjusten)

Okolice lagun i parku naturalnego można zwiedzać również na Segway’ach.

Raj dla trekingowca

A co zatem przyciąga w tak dużym stopniu turystów do tego miasteczka? Poza pięknymy okolicznymi plażami nagradzanymi najwyższym na Morzu Śródziemny odnaczeniem – „błękitną flagą” – wiele osób przyciąga tu również turystyka trekkingowa.

Miasto przygotowało trzy szlaki, którymi na różne sposoby można poznawać i zwiedzać najciekawsze okoliczne miejsca, poznając przy tym ciekawą, a niekiedy także bardzo trudną i skomplikowaną historię miasta.

Szlak morski prezentuje turystą morską przeszłość i historię miasta. Jego początek zlokalizowany jest w najbardziej rozpoznawalnym miejscu w Torrevieja, czyli na placu konstytucji. Szlak wiedze poprzez budynki i ekspozycje opisujące wpływ morza na miasto, aż do finału w muzeach, które znajdują się na nieużywanych już łodziach podwodnych.

Szlak natury przeznaczony jest dla bardziej zaprawionych w pieszych wędrówkach turystów. Jego trasa wiedzie przez założony w 1989 roku park Lagunas de La Mata y Torrevieja. Miejsce to uważane jest za płuca całego miasta ze względu na ogromne zazielenienie i rosnące w niezwykłej ilości gatunki roślin, których wiele pozostaje od ścisłą ochroną. To właśnie na trasie tego szlaku dokładniej przyjrzeć można się dwóm lagunom, które odpowiedzialne są za powstanie całego miasta i jak widać, do dziś są niezwykle ważną jego częścią.

Ostatni szlak prowadzi turystę po historii wydobywania soli w mieście. Szlak solny rozpoczyna się na stacji kolejowej, która była wykorzystywana do transportu soli. Trasa szlaku prowadzi po wszystkich najważniejszych w mieście miejscach przemysłowych wykorzystywanych do wydobywania i przygotowywania soli. Szlak kończy się w muzeum Morza i Soli. Odnaleźć tu można posumowanie całej przebytej drogi i zaprezentowanie przemysłowej i kulturalnej korelacji, powiązań i wpływów soli na całe miasto.

A może by tak do muzeum?

Choć cały region Costa Blanca obfituje w niecodzienne muzea, to mimo wszystko będąc w Torrevieja, nie sposób nie odwiedzić również miejscowych i okolicznych perełek muzealnego światka, które są unikalne na skalę światową.

Wśród wielu znajdujących się tu obiektów koniecznie podczas pobytu odwiedzić trzeba:

  • Museo de Belenes, czyli Muzeum Szopek Bożonarodzeniowych, w którym znajduje się w pełni prywatna kolekcja prezentująca tradycje niezwykle trudnej i misternej sztuki budowania szopek bożonarodzeniowych. To właśnie tu znajduje się najmniejszy tego typu obiekt, który wyrzeźbiony został w stomatologicznej porcelanie.
  • Museo de la Semana Santa, czyli Muzeum Wielkiego Tygodnia. Znajdują się tu obiekty sakralne i różnego rodzaju przedmioty wykorzystywane do obchodów Świąt Wielkanocnych przez mieszkańców Torrevieja. Wielki tydzień jest w Hiszpanii bardzo uroczystym i niezwykle ważnym okresem, dlatego też zachwyt budzi zgromadzona tu kolekcja figur, platform i innego typu akcesoriów, które co roku wykorzystywane są w wielkiej miejskiej procesji.
  • La Imprenta en Torrevieja, czyli Drukarnia w Torrevieja. Jest to miejsce unikatowe na skalę światową. Znaleźć tu można eksponaty w liczbie ponad 10 tysięcy, które udokumentowują historię druku. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są znajdujące się w muzeum maszyny drukarskie pochodzące aż z 1888 roku. Uzupełnieniem kolekcji są liczne akcesoria drukarskie i narzędzia wykorzystywane przez mistrzów drukarskich do uszlachetniania swoich dzień.

Okoliczne ciekawostki Torrevieja

Oprócz niecodziennych muzeów i szlaków historycznych, które umożliwiają poznawanie historii miasta, atrakcje w Torrevieja i w okolicy pozwalają na całkowite oderwanie się od codziennej rzeczywistości i prawdziwie relaksujący sposób na spędzenie wymarzonego urlopu.

Torrevieja - atrakcje na wakacje
Park wodny w Torrevieja, autor zdjęcia: Willian Justen de Vasconcellos (https://unsplash.com/@willianjusten)

Wśród takich niezwykłych ciekawostek w pobliżu Torrevieja zdecydowanie wymienić trzeba:

  • Ciudad Quesada — miasto to leży w odległości zaledwie kilkunastu minut od Torrevieja i na pierwszy rzut oka nie jest ono niczym szczególnym. Mało tego, nie ma ono nawet dostępu do morza, co z góry skreśla go jako kurort wypoczynkowy. I jak się okazuje, faktycznie nim nie jest. Miasto to słynie z faktu, że nie mieszkają w nim prawie w ogóle Hiszpanie. Mieszkańcami są tu Niemcy, Anglicy, Francuzi, Skandynawowie, a nawet w dużej liczbie Polacy. Dlaczego tak jest? Jest to miasto, które najczęściej wybierane jest jako miejsce osiedlania się różnych nacji z powodu bardzo dobrze zaprojektowanej i na nowo wybudowanej infrastruktury handlowej, drogowej i kulturalnej, Warto wspomnieć, że miejsce to uzyskało prawa miejskie dopiero w roku 1999.
  • Guardamar del segura — miasto to słynie z przepięknej i ogromnej, bo przeszło 11-kilometrowej plaży, a także w naturalny sposób występujących tu wydm. Warto odwiedzić to miejsce choćby z powodu możliwości wynajęcia tu bez najmniejszego problemu i za bardzo niską kwotę pokoju hotelowego z widokiem na morze. Do tej pory doświadczenie budzenia się z szumem fal tuż za oknem zarezerwowane było jedynie dla najbogatszych. Guardamara to zmienia.
  • Orihuela — jest to miasto, które stanowi kontrofertę dla Guardamary. Nie ma tu pięknych plaż i hoteli ze zniewalającymi widokami, jednak w zamian tego znajdziemy tu niezwykle bogatą ofertę muzealną. Z tych na pewno wartych odwiedzenia wymienić można na przykład Muzeum Wielkiego Tygodnia w Orihuela, Muzeum Murów Obronnych lub Muzeum Diecezjalne Sztuki Sakralnej.

Klasyczny plażowy wypoczynek

Wakacje w Hiszpanii nie mogą się obyć jednak bez najbardziej typowej i pożądanej przez wszystkich turystów formy spędzania wakacji w tym właśnie kraju. A chodzi tu oczywiście o opalanie się i błogie leżenie na plaży. I choć region Costa Blanca słynie z pięknych, dużych plaż, to jak w każdym miejscu są tu szczególnie warte odwiedzania lokacje.

Każdy amator piaszczystego wypoczynku z pewnością powinien skierować się na:

  • Playa del Cura jest to plaża miejska, która polecana jest jedynie osoba niebojącym się dużego tłumu turystów. Ogromnym jej plusem jest duża liczba pobliskich urokliwych lokali gastronomicznych, w których z ogromną przyjemnością przyjdzie szukać ochłody i relaksu po intensywnym opalaniu się.
  • Playa de la Mata — bardzo długa i również szeroka plaża, która zapewni każdemu relaksującemu się odpowiednią dozę swobody. Oprócz typowych lokali usługowych i gastronomicznych znajduje się tu również miejsce dla wypoczynku aktywnego. Bardzo szybko wśród plażujących można znaleźć chętnych do gry w siatkówkę lub piłkę plażową. Dzięki urokliwym alejką jest to również doskonałe miejsce na wieczorne spacery z drugą połówką.
  • Urocza plaża w Punta Prima – okolice Torrevieja to urocze, niewielkie dzielnice przybrzeżne po obu stronach miasta – na południu i na północy. Jedną z ciekawszych dzielnic jest Punta Prima z uroczą niewielką plażą i piękną promenadą, którą spacerem dojdziemy na dalsze małe plaże.
  • Zatoczka Cala Ferris — czy na wakacjach można łowić ryby? Zdecydowanie tak! Plaża ta jest wymarzonym miejscem dla każdego wędkarza, co skrzętnie wykorzystują turyści lubiący moczyć kija w wodzie. Krystalicznie czysta woda, spora roślinność i bardzo chętnie pojawiające się tuż przy brzegu węgorze powoduje, że trudno jest znaleźć lepsze miejsce do relaksu podczas łowienia ryb.

A czy Wy znacie Torrevieja? Znacie więcej ciekawych miejsc w tej miejscowości? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Zagłosuj!

16 punktów
Upvote Downvote

Total votes: 9

Upvotes: 9

Upvotes percentage: 100,000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0,000000%

Zagłosuj!

16 punktów
Upvote Downvote

Total votes: 9

Upvotes: 9

Upvotes percentage: 100,000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0,000000%