Hiszpański lek na raka. Jest nadzieja. Sukces pierwszej immunoterapii.

Hiszpański lek na raka

Hiszpania zaatakowała raka i odniosła niemały sukces ponieważ powstała pierwsza w historii immunoterapia wyprodukowana w Hiszpanii.

Zakończył się pierwszy etap badań klinicznych nad cząsteczką BO-112, którą opracowują wspólnie General University Hospital Gregorio Marañón z Madrytu oraz Uniwersytecka Klinika Navarra i Szpital Ramón y Cajal w Madrycie.

Hiszpański lek na raka

Terpia BO-112 wstępnie się już sprawdziła i jest bezpieczna dla pacjentów. Ponadto może być stosowana w 58% przypadków chorób nowotworowych. Dlatego pierwsze dwa szpitale testują immunoterapię.

Hiszpańska immunoterapia, która może być stosowana między innymi w przypadku raka płuca, raka nerki, czerniaka i innnych, zrewolucjonizowała leczenie i rokowanie pacjentów z rakiem.

Dlatego w tym roku naukowcy James Allison i Tasuku Honjo otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, za odkrycia na rzecz rozwoju tych leków.

Jednak nie wszyscy pacjenci z chorobą nowotworową odnoszą korzyści z tej metody leczenia. Dlatego też trwają intensywne badania kliniczne w celu udoskonalenia terapii.

W badaniu, które przeprowadzono w Hiszpanii, leczono 28 pacjentów z guzami. Po pierwsze naukowcy chcieli poznać profil bezpieczeństwa i jego potencjał jako immunoterapii.  Indywidualnie lub w połączeniu z przeciwciałami anty-PD-1 u pacjentów, u których te leki nie działały.

Skuteczność w leczeniu raka

Naukowcy stwierdzili, że w grupie pacjentów z rakiem płuc, czerniakiem lub rakiem nerki, lek po pierwsze nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Po drugie jest w stanie kontrolować chorobę w 58 procentach przypadków i zredukować wielkość guza o 17 procent.

Iván Márquez Rodas – współtwórca projektu i onkolog w Uniwersyteckim Szpitalu Gregorio Marañón studzi emocje i podkreśla, że wyniki te powinny być nadal uważane za bardzo wstępne.

Dlatego, aby potwierdzić skuteczność tych wyników siedem szpitali rekrutuje pacjentów na kolejne badania. „Naszym zamiarem jest dalsze zwiększanie wiedzy na temat profilu bezpieczeństwa , mechanizmów działania BO-112, a także ustalenie, czy istnieje większa skuteczność i jak długo utrzymuje się u pacjentów, którzy byli wcześniej leczeczeni przy użyciu hiszpańskiej terapii. Ponadto nie wykluczamy dalszych badań nad innymi typami guzów. ”- mówi ekspert.

Immunoterapia miejscowa i ogólnoustrojowa

Ignacio Melero – immunolog z Kliniki Uniwersyteckiej w Navarra podkreśla ponadto, że jest to pionierska metoda łącząca immunoterapię lokalną i systemową. „Filozofią jest próba przekształcenia niektórych zmian nowotworowych w tkankę immunogenną, która budzi odpowiedź immunologiczną, pomagając w odpowiedzi immunologicznej w pozostałej części organizmu, podczas gdy systemowo w pozostałej części ciała hamujemy mechanizmy, które spowalniają tę odpowiedź odpornościową ” – dodaje.

Ponadto Ignacio Melero dodaje, że „Istnieje kilka leków, które wykorzystują tę strategię szczepienia, ale BO-112 może być najbardziej skuteczny ”

Badania na zwierzętach wykazały, że leczenie tym podwójnym podejściem przynosi pozytywne skutki i dane z badania klinicznego wskazują, że podobna sytuacja może wystąpić u pacjentów.

Naukowcy będą kontynuować badania, które wspiera hiszpańska firma biotechnologiczna Bioncotech Therapeutics. Do badań dołączają kolejne centra medyczne i co najmniej 30 pacjentów będzie leczonych kombinacją BO-112 i przeciwciał anty-PD-1.

Źródła informacji:

Zagłosuj!

13 punktów
Upvote Downvote

Total votes: 8

Upvotes: 7

Upvotes percentage: 87,500000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 12,500000%

Zagłosuj!

13 punktów
Upvote Downvote

Total votes: 8

Upvotes: 7

Upvotes percentage: 87,500000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 12,500000%