ceny hiszpańskich nieruchomości

Ceny hiszpańskich nieruchomości wciąż niskie

Hiszpańskie nieruchomości zawsze kusiły z powodu wspaniałej pogody i wysokich temperatur na Półwyspie Iberyjskim. Od czasu kryzysu finansowego, który szczególnie dał się we znaki w Hiszpanii, również ceny nieruchomości stały się argumentem przemawiającym za tym, aby inwestować właśnie tutaj w nieruchomości. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka przykładów, które pozwolą poznać ceny hiszpańskich nieruchomości.

Ceny hiszpańskich nieruchomości na wykresie

Poniższy wykres znakomicie pokazuje, jak kształtowały się ceny hiszpańskich nieruchomości na przestrzeni ostatnich lat, począwszy od roku 2005, kiedy to ceny zaczęły rosnąć. Już wtedy nieruchomości w Hiszpanii były chętnie kupowane przez Europejczyków, którzy upatrywali w takiej inwestycji możliwości zysku w przyszłości. Trend wzrostowy trwał do roku 2007, do momentu, w którym z rynków zaczęły docierać niepokojące informacje o nadchodzącym kryzysie.

ceny hiszpańskich nieruchomości wykres

Kryzys finansowy ostatnich lat wynikał w dużej mierze z tzw. „bańki” na rynku nieruchomości. Wyjątkowo dotkliwie odczuł to właśnie rynek hiszpańskich nieruchomości, na którym budowało się bardzo dużo – zwłaszcza nad morzem.  Kiedy ceny zaczęły gwałtownie spadać, deweloperzy zatrzymali inwestycje, dźwigi zniknęły z placów budowy, a wiele nieruchomości zostało niedokończonych.

Ten czas jednak już minął i dźwigi wróciły do pracy. Odwiedzając wybrzeże Costa Blanca w Hiszpanii każdego roku, widzieliśmy na własne oczy, jak przy każdej kolejnej wizycie przybywało ukończonych inwestycji, które kilka lat czekały w stanie surowym. Rynek hiszpańskich nieruchomości dosłownie ożył na przestrzeni ostatnich lat.

Ceny hiszpańskich nieruchomości lekko w górę

Wykres Europejskiego Banku Centralnego pokazuje wyraźnie kiedy ceny hiszpańskich nieruchomości osiągnęły minimum – było to na przełomie 2012 i 2013 roku. Ceny ukształtowały się na poziomie około 50% cen sprzed kryzysu, co jest znaczną obniżką. Na tym poziomie utrzymywały się do końca roku 2014, po czym zanotowaliśmy delikatny ruch wykresu w górę.

Trudno powiedzieć jak ceny hiszpańskich nieruchomości będą kształtowały się w najbliższej przyszłości. W obecnej sytuacji trudno jest sobie wyobrazić dalsze spadki cen. Sytuacja na rynku stabilizuje się od jakiegoś czasu, co można stwierdzić po zachowaniach deweloperów – jeżeli masowo ruszyli dalej z budowami, to można stwierdzić, że spodziewają się wzrostów cen w przyszłości.

Czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii?

Wygląda na to, że teraz jest jeszcze dobry czas na to, aby kupować hiszpańskie nieruchomości. Powolny wzrost cen w ostatnim roku może przyspieszyć w kolejnych latach, co spowoduje, że taka inwestycja będzie z roku na rok coraz droższa. Coraz mniej jest także ofert nieruchomości w Hiszpanii z przejęć bankowych – takie okazje często sprzedawane są zanim jeszcze trafią do ofert biur nieruchomości.

 

Ceny hiszpańskich nieruchomości wciąż niskie
5 (100%) 4 głos[ów]

Jedno przemyślenie nt. „Ceny hiszpańskich nieruchomości wciąż niskie

  1. Dzień dobry, chciałem zauważyć, że ceny nieruchomości w Hiszpanii dalej rosły w 2016 roku. Teraz jest więc jeszcze dobry czas na inwestycje, ale niedługo może się skończyć.

Dodaj komentarz